PHP Centeri avaleht Skriptikogu Küsimuste-vastuste leht Teadete vaatamine ja saatmine Foorum - koht küsimiseks Otsingumootor Siit saad infot meie kohta

Kasutajanimi:  
  Parool: 
  Registreeri!   Unustasid salasõna?

 Skriptid (427) 

 Bannerisüsteemid
 E-kaardid
 E-maili saatmine
 E-poed
 Failihaldus
 Flash ja PHP
 Foorumid
 Jututoad
 Kalendrid
 Kalkulaatorid
 Kellad
 Klikilugejad
 Kommentaarid
 Külalisteraamatud
 Küsitlused
 Lehe turvamine
 Lingikogud
 Mängud
 Otsingusüsteemid
 Pildid ja PHP
 Shoutboxid
 Sisuhaldussüsteemid
 Statistika
 Suunamine
 Templeidisüsteemid
 Testid
 Uudised
 Uudistelistid
 Varia


 Otsing 

 

 Utiliidid 

 Kes on kus
 Kasutajate info
 Küsitlused
 PHP manuaal
 Õpetused
 Jututuba
 Lingikogu
 Lemmikskriptid


 Post Installum Lux
Autor: laurik
Pühapäev, 21. september 2003 17:02
Post Installum Lux

Mida teha peale Apache ning PHP edukat paigaldamist? Alustada koodikirjutamisega? Ei, enne tuleks anda aega adra seadmiseks ehk häälestada Apache ning PHP ja paigaldada vahendid softi-kribamiseks.

+ Apache konfigureerimine
+ PHP seadistamine
+ Töökeskkonna sisseseadmine


Apache konfigureerimine

NB! Nii Apache kui ka PHP konfiguratsioonifailis tehtud muudatused ei mõju enne veebiserveri taaslaadimist st peale muudatuste tegemist tuleks server restartida!

Vaikimisi installi korral asub Apache konfiguratsioonifail "C:\Program Files\Apache_Group\Apache\conf\httpd.conf". Konfi-failile pääseb ligi ka Start->Programs->Apache httpd Server->Configure Apache Server->Edit the Apache httpd.conf Configuration File kaudu.

Asjad mida mugavusemõttes muuta tuleks on järgmised:

DocumentRoot -- veebi juurkataloog

See on kataloog, kuhu salvestatakse veebifailid. Vaikimisi on selleks "C:/Program Files/Apache_Group/Apache/htdocs", kuid selle võib asendada mõne lühema teega, nt "D:/www"

Koodijupp:

DocumentRoot "D:/www"Directory -- kataloogi omadused

Vaikimisi on keelatud failinimekirja näitamine st et kui DocumentRoot kataloogis asub kataloog "test" siis trükkides brauserisse http://localhost/test / on failinimekirja asemel "Forbidden" teade. Et see nii ei oleks tuleks otsida rida <Directory "D:/www"> (failiteeks on DocumentRoot kataloog) ning järgnevalt muuta:

Koodijupp:

<Directory "D:/www">
Options Indexes FollowSymLinks MultiViews
AllowOverride None
Order allow,deny
Allow from all
</Directory>DirectoryIndex - kataloogi indeksfail

Index lehtede sekka võiks lisada index.php:

Koodijupp:

DirectoryIndex index.html index.phpAlias

Veebifaile võib hoida ka väljaspool DocumentRoot kataloogi, selleks on olemas alias direktiiv.

Koodijupp:

Alias /wrk/ e:/php/cms/wicked/Peale sellise rea lisamist pääseb nimetatud kataloogis olevatele failidele ligi sisestades brauserisse http://localhost/wrk /

Alias kataloogi omadused tuleks muuta sarnaselt DocumentRoot omaga.
PHP seadistamine

PHP konfiguratsioonifail asub c:\windows\php.ini

register_globals -- globaalmuutujate registreerimine

Üheks levinumaks mureks peale värsket PHP-paigaldust on et skriptid "ei tööta". See on tingitud asjaolust et register_globals on välja lülitatud (=off) ning seetõttu PHP ei tunnista tavapäraseid GET, POST ning COOKIE muutujaid (tuleks kasutada $_REQUEST['muutuja'] jms).

Sellest saab üle kui muuta:
Koodijupp:

register_globals = Ondisplay_errors -- vigade kuvamine
Vaikimisi paigalduse korral ei kuva PHP veateateid: fataalse vea korral jääb ekraan lihtsalt tühjaks ning seetõttu on üsna keeruline mõista, mis õigupoolest juhtus. Vigade näitamiseks tuleks muuta

Koodijupp:

display_errors = Onerror_reporting -- vigadest teatamine
Vaikimisi näidatakse vigade pähe igasuguseid teateid. Et näidataks ainult "päris" vigasid tuleks teha järgmist:

Koodijupp:

error_reporting = E_ALL & ~E_NOTICEextensions -- laiendusmoodulid
PHP on modulaarse ehitusega ning paljud selle funktsioonidest asuvad eraldi moodulites. Uute moodulite lisamiseks tuleb esmalt määrata moodulitekataloog (see asub php alamkataloogis "extensions"):

Koodijupp:

extension_dir = "c:/program files/php433/extensions/"ning seejärel eemaldada kommentaarid soovitud moodulite eest:

Koodijupp:

extension=php_gd.dll
extension=php_bz2.dll
extension=php_pdf.dllNB! Iga mooduli paigaldamise kohta leiab täpsemat infot PHP manuaalist.

session.save_path -- sessioonifailide kataloog

See tuleks kindlasti määrata, vastasel korral sessioonimajandus ei toimi:
Koodijupp:

session.save_path = "c:/windows/temp"upload_tmp_dir -- upload-kataloog
See tuleks kindlasti määrata, vastasel korral üleslaadimised ei õnnestu:

Koodijupp:

upload_tmp_dir = "c:/windows/temp"
Töökeskkonna sisseseadmine

PHP-redaktoreid on palju. Isegi väga palju. Suur osa neist on tasuta ja mõned on head. Üheks parimaks redaktoriks on EditPlus. Ainsaks miinuseks on, et programm on tasuline. Kuid see miinus pole kuigi pikk -- ca 500.- eeki @ http://shareware.ee

Järgnevalt mõned nipid mugavaks tööks EditPlusiga.

Brauseri sidumine kohaliku veebiserveriga

Võimalik on töödeldavat PHP-skripti brauseris vaadata. Seadistamiseks tuleb valida Tools->Preferences...->Tools, vajutada nuppu Add ning sinna lisada veebiserveri aadress (nt localhost) ja veebiserveri juurkataloog (nt d:\www). Võimalik on lisada mitu aadressi, ka iga Aliase jaoks (nt serveriaadress: localhost/wrk ja document root: e:/php/cms/wicked/).

Kui nüüd avada mõni fail d:\www kataloogist (või mõnest selle alamkataloogist) ning vajutada Ctrl+B siis avanebki brauseriaken vastava failiga. (Veebiserver peab samal ajal loomulikul töötama).

PHP manuaali sidumine EditPlusiga
Mida väiksemad on su teadmised PHP-st seda enam vajad sa PHP käsiraamatut! Käsiraamatu saab downloadida aadressilt http://www.php.net/docs.php EditPlusiga kasutamiseks tuleks valida Windows CHM formaat. Manuaali redaktoriga sidumiseks toimub nii: Tools->Configure User Tools... avanenud dialoogiaknas tuleks valida Add tool->HTML-help file, Menu textiks kirjutada nt "PHP käsiraamat" ning asukohaks vastav failitee.

Kui nüüd mõne süntaksi kohta täpsemat infot on vaja piisab sellest kui viia kursor huvipakkuvale funktsioonile ja vajutada "Ctrl+1" (kui tegemist ikka oli esimese tööriistaga -- seda saab teada menüüst Tools).

HTML-failide vormindamine

HTML-failide vormindamiseks ning standarditega vastavusse viimiseks on olemas selline utiil nagu HTML Tidy ( http://www.w3.org/People/Raggett/tidy / ). Tegemist on käsureaprogrammiga ning seda saab mugavalt EditPlusiga siduda.

Jällegi tuleb valida Tools->Preferences...->Tools, vajutada nuppu Add ning seekord valida Program. Programmi nimeks HTML-tidy, failiteeks programmi asukoht ning argumendiks järgmine rida:

Koodijupp:

-config c:\tidy.knf -f c:\tidy-error.txtEsimene argument määrab tidy konfiguratsioonifaili asukoha (selle failitee ei tohiks sisaldada tühikut) ning teine vigade-logi failitee.

Samas dialoogiaknas tuleb veel teha linnuke kasti "Run as text filter".

Nimetatud c:\tidy.knf sisu võib olla taoline:

Koodijupp:

indent: yes
new-inline-tags: o:p
wrap: 78
tab-size: 2
tidy-mark: no
word-2000: yes
output-xml: yes
output-xhtml: yes
wrap-php: no
show-warnings: no
//char-encoding: utf8Kui ülaltoodu tehtud siis võttes ette mõne HTML-faili ning vajutades Ctrl+2 (või valides Tools->HTML-tidy) vormindatakse antud fail kenasti XHTML standardile vastavaks (word2k failid puhastatakse ka meeldivalt üleliigsest pahnast)!

Vt. ka TidyGUI ja tidy @ sourceforge lehti.

Failide ftp-transport

Ka failide päris serverisse transportimisel on Editplus abiks. Aktiivse faili uploadimiseks on klahvikombinatsioon Ctrl+Shift+S

Samas dialoogiaknas settingute alt saab teha/muuta serveriprofiile.

Kui skript paisub suureks...

Kui skript on suureks kasvanud ja muudatusi vaja teha erinevatesse kohtadesse siis on abiks Windows->Splitter->Split -- sellega jagatakse aken mitmeks osaks.

Võimalik on ridadele sättida järjehoidjaid: F9. F4 viib kursori järgmise, Shift+F4 eelmise järjehoidja juurde. Teinekordne F9 vajutus samal real kaotab järjehoidja.

Ctrl+F11 näitab kasutajadefineeritud funktsiooninimekirja.


Mida veel?

Hädavajalik oleks paigaldada ka mõni graafiline MySQL liides, SQLyog ( http://sqlyog.com ) on üks sellistest (versioon 3.11 oli veel vabavara, ehk seda kuskil leidub ka...)


Nüüd said vist küll kõik ettevalmistused tehtud, egas muud kui küta edasi, uljas mees!

--
Lauri Kasvandik, mailAvaleht   -    Skriptikogu   -    Teated   -    Foorum   -    Reklaam   -    Tagasiside   -    Kasutamise reeglid

© Copyright 2002-2019 PHP Center. Kõik õigused reserveeritud.